Doprava ZDARMA při nákupu nad 2000 Kč

Spánek s kontaktními čočkami

3

Spánek s čočkami? Půlhodinka nevadí, celou nocí si ale můžete zadělat na pořádný problém 

Možná jsou vaše oči v kontaktních čočkách jako v bavlnce, a tak si musíte často připomínat, že byste je měli před spaním vyndat z očí. Anebo jste měli dlouhou noc a lovit čočky v očích je to poslední, čím byste se před natažením do postele chtěli zabývat. Jedna (anebo pár) nocí s kontaktními čočkami v očích přeci ještě nikoho nezabila, že? 

Na pohřeb si po noci s čočkami v očích asi nezaděláte, ale vážným zdravotním problémem by to rozhodně skončit mohlo. 

6x větší riziko infekce 

Například australská studie z roku 2012 přišla na to, že u lidí, kteří spí v kontaktních čočkách, se až šestinásobně zvyšuje riziko oční infekce. To platí v případě, že se ve vašich očích nenacházejí tzv. kontinuální čočky, které jsou pro nepřetržité nošení určené. 

Na jak velké problémy se po spánku s čočkami můžete „těšit“, bude záležet také na dalších faktorech, jako jsou například: 

  • materiál vašich čoček: zatímco silikon-hydrogelové k vaší rohovce propustí více kyslíku, následky spánku s hydrogelovými budou podstatně horší
  • délka spánku: čím déle čočky ve vašich zavřených očích budou, tím více je podráždí a vysuší a tím hůře se pak budou ráno vyndávat (dojít při tom dokonce může i k trvalému poškození rohovky)
  • doba nošení před usnutím: máte-li čočky v očích dlouhé hodiny, nachytá se na ně spousta nečistot, které jsou živnou půdou pro mikroorganismy, způsobující infekce. 

Jen na chvilku? Raději ani to ne 

Pokud s nasazenými čočkami usnete na pár minut v autobuse při cestě z práce domů nebo si s nimi dáte po vydatném nedělním obědě půlhodinového šlofíka, kromě toho, že budou vaše oči po probuzení suché, zarudlé a možná na chvíli uvidíte rozmazaně, nic závažnějšího se pravděpodobně nestane. 

Případy lidí, které ale ve své zprávě v roce 2017 zveřejnilo americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), ale mluví jasně: s čočkami, které na to nejsou určené, se do postele nechodí. 

Před spaním je třeba je z očí nejen šetrně vyndat, ale pořádně je vydezinfikovat a do dalšího použití (nejde-li o čočky jednodenní, ty rovnou vyhoďte) uložit v roztoku k tomu určeném.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení