Doprava ZDARMA při nákupu nad 2000 Kč

Spánek s kontaktními čočkami

3

Spánek s čočkami? Půlhodinka nevadí, celou nocí si ale můžete zadělat na pořádný problém 

Možná jsou vaše oči v kontaktních čočkách jako v bavlnce, a tak si musíte často připomínat, že byste je měli před spaním vyndat z očí. Anebo jste měli dlouhou noc a lovit čočky v očích je to poslední, čím byste se před natažením do postele chtěli zabývat. Jedna (anebo pár) nocí s kontaktními čočkami v očích přeci ještě nikoho nezabila, že? 

Na pohřeb si po noci s čočkami v očích asi nezaděláte, ale vážným zdravotním problémem by to rozhodně skončit mohlo. 

6x větší riziko infekce 

Například australská studie z roku 2012 přišla na to, že u lidí, kteří spí v kontaktních čočkách, se až šestinásobně zvyšuje riziko oční infekce. To platí v případě, že se ve vašich očích nenacházejí tzv. kontinuální čočky, které jsou pro nepřetržité nošení určené. 

Na jak velké problémy se po spánku s čočkami můžete „těšit“, bude záležet také na dalších faktorech, jako jsou například: 

  • materiál vašich čoček: zatímco silikon-hydrogelové k vaší rohovce propustí více kyslíku, následky spánku s hydrogelovými budou podstatně horší
  • délka spánku: čím déle čočky ve vašich zavřených očích budou, tím více je podráždí a vysuší a tím hůře se pak budou ráno vyndávat (dojít při tom dokonce může i k trvalému poškození rohovky)
  • doba nošení před usnutím: máte-li čočky v očích dlouhé hodiny, nachytá se na ně spousta nečistot, které jsou živnou půdou pro mikroorganismy, způsobující infekce. 

Jen na chvilku? Raději ani to ne 

Pokud s nasazenými čočkami usnete na pár minut v autobuse při cestě z práce domů nebo si s nimi dáte po vydatném nedělním obědě půlhodinového šlofíka, kromě toho, že budou vaše oči po probuzení suché, zarudlé a možná na chvíli uvidíte rozmazaně, nic závažnějšího se pravděpodobně nestane. 

Případy lidí, které ale ve své zprávě v roce 2017 zveřejnilo americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), ale mluví jasně: s čočkami, které na to nejsou určené, se do postele nechodí. 

Před spaním je třeba je z očí nejen šetrně vyndat, ale pořádně je vydezinfikovat a do dalšího použití (nejde-li o čočky jednodenní, ty rovnou vyhoďte) uložit v roztoku k tomu určeném.